foto: archiv NTGM (operační sál, stacionář pro léčbu onkologických pacientů, pracoviště pro ředění cytostatik, pracoviště endoskopie).
Přenastavení spolupráce mezi komplexními onkologickými centry a regionálními onkology, a tím i posílení jejich role. Ale především lepší dostupnost a přesun kvalitní péče blíže k pacientům, takže již nebudou muset dlouhodobě dojíždět za léčbou. To zavádí nový systém péče o onkologické pacienty, díky němuž dochází ke zlepšení koordinace léčebných postupů. Zásadní roli totiž sehrávají multidisciplinární týmy složené ze širokého spektra onkologů a dalších odborníků. Pokud ti doporučí přesun léčby, tak ta pak jednoduše proběhne v regionálním zdravotnickém zařízení. Skončí tak dlouhodobé dojíždění pacientů do center, přičemž se budou inovativními postupy léčit „doma“. Důležitá je totiž podle odborníků i psychologická stránka. Díky úzkému vztahu lékaře a pacienta přinese tak nový systém i větší naději, že pacienti vše zvládnou.
Nová etapa péče se zásadně dotýká i Nemocnice TGM Hodonín. Ta je totiž také nově jedním z Regionálních onkologických center. Navíc má NTGM vlastní Multioborovou indikační komisi, kde se projednává léčba našich pacientů, a to již 13 let.
„V naší nemocnici onkologická péče funguje již roky, ale nyní, na základě podepsaných rámcových smluv a spolupráce s větším počtem příslušných Komplexních onkologických center v Jihomoravském kraji, vše získává novou podobu. Ve spolupráci se specializovanými pracovišti FN Brno, FNUSA a Masarykovým onkologickým ústavem Brno (MOÚ) se specializujeme na náročné onkologické operace zejména trávicího ústrojí a dosahujeme velmi dobrých výsledků,“ uvedl ředitel Jiří Koliba.
Spolupráce s NOC (Národní onkologické centrum Brno - MOÚ, FN BRNO, FNUSA), tedy největším a nejlépe hodnoceným onkologickým centrem v ČR, má za cíl zajistit pacientům poskytování zdravotních služeb na té nejvyšší úrovni. Nejedná se ale pouze o specializovanou chirurgickou a onkologickou péči včetně diagnostiky onemocnění (zobrazovací metody, endoskopie, laboratorní vyšetření apod.), radioterapii, řešení jednotlivých případů multidisciplinárních komisích), ale také o odbornou přípravu a vzdělávání lékařů. Pacienti z Hodonínska tak mají přístup k nejmodernějším metodám diagnostiky a léčby národů.
Hodonínská nemocnice má v péči o onkologické pacienty řadu cenných zkušeností. V regionu má navíc již řadu let klíčový úkol. Díky rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) připravuje totiž cytostatika pro potřeby klinické onkologie, a to nejen pro pacienty svého zařízení, ale také pro ty ze sousedních nemocnic v Břeclavi a Kyjově. Příprava sterilních léčivých přípravků probíhá na oddělení přípravy cytostatik, tedy odborném pracovišti lékárny, a ve speciálních prostorech s definovanou čistotou vzduchu v podtlakovém izolátoru. Provádějí ji zde vyškolení farmaceutičtí asistenti a farmaceuti.
„Jen za rok 2022 jsme u nás připravili 3895 chemoterapií,“ přiblížil vedoucí farmaceutický asistent NTGM Jaroslav Adamec.
Přesunem kvalitní léčby do regionů ale dobré zprávy pro pacienty s onkologickým onemocněním nekončí. „V současnosti rozšiřujeme stávající chemoterapeutický stacionář při onkologické ambulanci, aby pojal více pacientů. Je zde více lůžek, nová podlaha i mobiliář. Nyní se čeká na dokončení prací. Nově podáváme i cílenou biologickou léčbu, takže také pacienti vyžadující tuto léčbu nemusí často dojíždět do komplexních onkologických center,“ doplnil ředitel hodonínské nemocnice. Cílená léčba je v současné době nasmlouvaná s VZP a byly osloveny také ostatní pojišťovny.
Hodonínská nemocnice je spádová pro 61 tisíc lidí a v péči o onkologické pacienty má dlouholeté zkušenosti. V zařízení totiž funguje také prostorný, moderně zařízený Chemoterapeutický stacionář, umožňující soukromí. Ten je samostatnou částí ambulantního provozu, kde v pravidelných časových intervalech pacient absolvuje plánovanou léčbu, nejčastěji chemoterapii. Je umístěn v ambulantním pavilonu nemocnice a je vybaven polohovacími lůžky a křesly, na kterých léčba probíhá. Chemoterapie se nejčastěji podává do těla nitrožilními infuzemi. Pacient je zde v péči sestry a pod dohledem lékaře, přičemž délka aplikace je různá, jak to vyžaduje léčebný protokol, ne delší než 6 hodin. Po ukončení aplikace pacient odchází domů a jeho stav nevyžaduje hospitalizaci. V rámci ambulance a stacionáře zabezpečuje NTGM i zavedení intravenózních portů a péče o ně, a to i u neonkologických pacientů (ambulantních i hospitalizovaných).
„Také chirurgická operativa se pod vedením prim. MUDr. Martina Mana, MBA i nadále specializuje na nádory střev a konečníku. V roce 2022 bylo oproti roku 2021 provedeno více operací na tlustém střevě pro maligní a benigní onemocnění, takže zaznamenáváme nárůst těchto výkonů s vyšší obtížností. Jednou z nejčastějších diagnóz chirurgie v roce 2022 byly tak operace zhoubného novotvaru trávicího ústrojí, kterých jsme provedli celkem 112. Čekací doba je přitom velmi krátká, zhruba 2 až 4 týdny. Přednost mají právě pacienti se zhoubným nádorem,“ uvedl ještě Koliba.
Chirurgické zákroky se v hodonínské nemocnice provádějí od začátku roku 2019 v 3D technologii. Jsou tak mnohem preciznější, pohodlnější, bezpečnější, rychlejší a šetrnější a pacient se po nich už za pár dní zotaví. „Poměrně velkou část našich laparoskopických operačních výkonů tvoří vedle operací a reoperací pacientů s Crohnovou chorobou či morbidní obezitou právě nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku,“ zdůraznil primář chirurgie Martin Man.
Gastroenterologické pracoviště zaznamenává každoročně pozitivní výsledky v prevenci a léčbě kolorektálního karcinomu i díky prodloužení Osvědčení o splnění podmínek k provádění screeningu nádorů kolorekta a zařazení do Programu MZ ČR screening nádorů kolorekta. Hodonínská nemocnice také pravidelně pořádá Chirurgické sympozium v Čejkovicích s mezinárodní účastí, zabývající se mimo jiné i tématikou onkochirurgie. Další ročník této odborné konference se uskuteční 26. dubna 2024.