Návštěvní doba na ARO a JIP může být upravena u pacientů v terminálním stavu nebo v případě zhoršení zdravotního stavu pacienta po dohodě s ošetřujícím lékařem.
Kontakt pacienta s rodinnými příslušníky a přáteli je během jeho hospitalizace velmi důležitý. Pro zdárný průběh Vaší návštěvy si Vám dovolujeme poskytnut několik rad a doporučení.
Desatero pro návštěvu
- Na návštěvu pacienta (příbuzného, přítele,...) se vždy připravte.
- Vždy zvažte pacientův stav a zvolte přiměřenou délku návštěvy i počet návštěvníků (vhodné nejvýše dvě osoby současně).
- Přijďte čistě a vhodně oblečeni, v příjemné náladě a ochotně vyslechněte obavy a strasti nemocného.
- Pacienta povzbuďte, potěšte, uklidněte a posilujte v něm víru v uzdravení nebo alespoň ve zlepšení stavu.
- Nesnažte se o radostný rozhovor za každou cenu. O velkých starostech, problémech spíše pomlčte, na nemocného nepřesouvejte závažná rozhodnutí. Chce-li však projevit svůj názor, pozorně ho vyslechněte.
- Nesnažte se udržovat konverzaci za každou cenu, pokud je nemocný unaven, návštěvu přerušte. I mlčení a držení za ruku může mít terapeutický přínos.
- Těžce nemocný člověk má právo vyjádřit nejen své obavy a strach, ale také zármutek a žal. Neodmítejte prosím, tyto projevy. Ventilace emocí může mít pro pacienta ozdravný účinek.
- Během návštěvy berte ohled na spolupacienty. Při vstupu do pokoje všechny pozdravte, při odchodu popřejte brzké uzdravení. Opusťte pokoj je-li některý pacient v těžkém stavu, zdravotnický personál provádí vyšetření,... nebo pacient potřebuje vykonat toaletu na lůžku.
- Pokud chcete nemocnému něco přinést, pamatujte na přiměřenost.
- Při loučení sdělte, zda a kdy příště přijdete a slíbený termín dodržte.