Odumírání tkáně, způsobené jejím nedostatečným prokrvením v důsledku dlouhotrvající jednostranné tlakové zátěže na postižené místo mezi kostí a podložkou, to jsou dekubity neboli proleženiny. Tyto chronické rány postihují především pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko.
Důležitost prevence a léčby tohoto specifického onemocnění se závažnými komplikacemi a následky každoročně připomíná Světový den stop dekubitům.
Dekubity se mohou objevit na jakékoli části těla, zpravidla v místech s nižší tukovou vrstvou. Ohroženější jsou tedy lidé s nízkou hmotností. Objevit se mohou po celém těle, především pak kolem křížové kosti, na hýždích a sedací kosti, hrudníku, bocích, ale také v kolenou, v oblasti palců či ramenou.
Jak s touto problematikou bojuje hodonínská nemocnice?
Na všech odděleních, kde je to potřeba, tedy především stanici Odborné ošetřovatelské péče, JIP, ARO či na interně, jsou lůžka vybavena kvalitními antidekubitními matracemi, samozřejmostí jsou i pomůcky pro polohování pacientů.
Při péči o ně NTGM vychází z metodického postupu „Prevence a ošetřování dekubitů“ pro ošetřovatelský personál i pro edukaci rodinných příslušníků.
Nemocnice TGM Hodonín nabízí také poradenskou činnost v této oblasti. Problematiku prevence a léčby dekubitů zaštiťuje staniční sestra chirurgické ambulance Markéta Symerská, konzultantka komplikovaně se hojících ran, skupina pro prevenci a péči o dekubity.
Po předchozí telefonické domluvě je možno se na ni obrátit na čísle +420 518 306 203.
Jaké jsou alespoň základní rady, pokud se již proleženina vytvořila? Důležité je především:
- odstranit tlak na postiženou oblast
- zabránit či vyléčit infekci
- použít vhodné krytí
- dodržovat správnou výživy
- zvýšit příjem bílkovin
- zaměřit se na správné polohování pacienta
- používání speciální antidekubitní podložky a matrace
- udržování ideální teploty vzduchu v místnosti kolem 23 °C
Více k problematice dekubitů: