Tel.: 518 306 148
Otevírací doba: Pondělí – Pátek od 07:00 – 14:30 hodin
Odběrová místnost se nachází v přízemí budovy číslo 3, vedle kaple sv.Anežky České.
Je vybavena bezbariérovým přístupem a během odběru je pacientovi zajištěno soukromí.
Nabízíme
- odběry žilní krve
- odběry na vyšetření orálního glukózového tolerančního testu včetně těhotných
- používáme uzavřený i otevřený odběrový systém, dle žilního přístupu
- odebraný materiál je pomocí centrálního příjmu vzorků rozdělen a transportován na příslušná pracoviště nemocnice TGM Hodonín, p.o. nebo do smluvních laboratoří
- přebíráme k vyšetření od pacientů i jiný biologický materiál (moč, stolice..)
- odběry vzorků mohou využívat i pacienti odeslaní od praktických lékařů či externích
odborných kliniků a samoplátci
K odběrům krve není nutné objednání.
Pořadí v odběrové místnosti je řízeno pořadníkovým systémem, který má možnost volby přednostního odběru pro pacienty se žádankou na orální glukózový toleranční test oGTT. Na orální glukózový test se pacient neobjednává, pouze na pořadači zvolí lístek pro oGTT test a vyplní souhlas s provedení testu.
Pokyny pro pacienty před odběrem krve
Pokud se chystáte na odběr krve k laboratornímu vyšetření, měli byste kvůli přesnosti výsledků dodržet před odběrem několik jednoduchých zásad.
- Přijďte nalačno - Pro většinu biochemických vyšetření se doporučuje odběr krve v ranních hodinách a nalačno
- Před odběrem - Nejezte sladká a tučná jídla, nekuřte a nepijte alkohol
- Poslední večeře by měla být lehká a snadno stravitelná
- Vyhněte se fyzicky namáhavé aktivitě v práci i ve sportu
- V den odběru - vypijte 2 až 3 dl vody nebo slabého neslazeného čaje
- dodržujte pokyny lékaře, který vás odeslal k odběru např. předepsanou dietu nebo vynechání doplňků stravy a léků
- odběrové sestře nahlaste užívání léků na ředění krve, alergie a sklony k omdlévání. Máte možnost vybrat si odběr krve v odběrovém křesle nebo na lehátku
- pokud není nutný odběr krve nalačno, můžete využít odběrovou místnost i v odpoledních
hodinách do 15:00 hodin. O podmínkách odběru se poraďte s ošetřujícím lékařem
Pokyny pro pacienty před odběrem a vyšetřením moče
K vyšetření močových cest se odebírá střední proud první ranní moči po omytí zevního genitálu. Dostatečného množství moči dosáhnete pravidelným denním příjmem tekutin.
- Před odběrem - Nejezte sladká a tučná jídla, nekuřte a nepijte alkohol
- Vyhněte se fyzicky namáhavé aktivitě v práci i ve sportu
- Vyhněte se pohlavnímu styku. Ženy by neměly vyšetření moči podstupovat během menstruace
- V den odběru - čistýma rukama omyjte zevní genitál vodou
- K vyšetření je vhodné odebírat střední proud moči, proto začátek močení nesbírejte a nechte odtéct do toalety
- Do čisté nádobky (nejlépe zkumavky) nachytejte střední proud první ranní moči bez přerušení močení. Nádobku naplňte, důkladně ji zavíčkujte a otřete ji zvenku ubrouskem.
- NIKDY NESAHEJTE DOVNITŘ, ať nekontaminujete vzorek moči
- Pro vyšetření moče na bakteriální kultivaci požádejte zdravotnický personál o sterilní zkumavku na moč. Tato zkumavka má červený uzávěr (popř. ji lze zakoupit v lékárně)
- Zkumavku označte jménem a rodným číslem a doručte ji co nejdříve k lékaři nebo na odběrové místo
Pokyny pro pacienty
Jak se chovat po odběru krve
Pokud užíváte léky na ředění krve, je dobré, abyste v čekárně zůstali do doby, dokud vám nepřestane v místě vpichu prosakovat krev. Při užívání léků na ředění krve vám odebírající personál zatáhne paži speciálním škrtidlem. Následujících pár hodin doporučujeme zavést klidovější režim, tj. nevykonávat fyzicky namáhavé aktivity, nesportovat, nepracovat ve výškách a nezvedat těžké předměty.
Ošetření místa vpichu po odběru
Bezprostředně po odběru vám sestra místo vpichu ošetří a zakryje náplastí. Tu doporučujeme nesundávat minimálně následujících 15 minut. Paži je možné zafixovat kompresním obinadlem jako prevenci vzniku modřiny v místě vpichu. Doporučuje vyvinou tlak 2 prsty druhé ruky na místo vpichu a ruku hned po odběru neohýbat v lokti. TIP PRO ŽENY: Nezavěšujte si po odběru na loketní jamku kabelku - zvyšujete si tím zátěž na danou oblast a větší pravděpodobnost vzniku modřiny.
Možné komplikace po odběru
1. Krvácení po odběru
Krvácí-li místo vpichu déle, prodlužte dobu stlačení. Někdy pomůže zvednout paži nebo je možné vpich překrýt gázou a přelepit speciální náplastí, která vyvíjí zvýšený tlak na místo vpichu. Pokud nic z toho nepomáhá a rána stále krvácí, zavolejte lékaře nebo ZZS.
2. Bolest v místě vpichu
Pokud bolest nepřestane do několika minut od odběru, nebo se naopak stupňuje, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
3. Modřina v místě vpichu
Modřina (hematom) se objeví, pokud si místo vpichu po odběru dostatečně nestlačíte, vykonáváte fyzicky namáhavé aktivity zatěžující místo vpichu (typicky taháte těžké tašky s nákupem, zavazadla nebo batohy) nebo hned po odběru ohnete ruku v lokti. Modřina obvykle do několika dnů zmizí. Hojení urychlí studené obklady nebo krémy na rychlejší vstřebávání modřin, dostupné v lékárně. Pokud je ale modřina tvrdá, horká a na dotek bolestivá, doporučujeme vyhledat zdravotnickou pomoc. Mohlo by se jednat o povrchový zánět cévní stěny nebo okolní tkáně.
4. Pocit na omdlení až kolapsový stav
Pocit na omdlení se dostavuje, pokud se náhle a rychle zvednete z odběrového křesla, málo se před odběrem napijete nebo máte sklon k nízkému tlaku. Máte-li sklony k omdlévání a nevolnosti z odběru krve, oznamte tuto skutečnost odběrové sestře; ta vám krev odebere vleže se zvýšenou opatrností. Kolapsovému stavu předejdete, když se bezprostředně po odběru řádně napijete, najíte a budete odpočívat.
5. Zarudnutí/vyrážka v místě vpichu
Zarudnutí, vyrážka nebo mírný otok znamená, že jste alergičtí na některou ze složek zdravotnického materiálu, nejčastěji dezinfekci, např. s obsahem jódu či náplast (pokud o tomto víte, raději to ještě před odběrem řekněte naší sestřičce