Pacientům ARO slouží 6 nových špičkových monitorů životních funkcí

(Foto: archiv NTGM. Nové monitory umožňují také monitoring novorozenců a pacientů během transportu, zpětnou analýzu dat i po několika dnech a díky centrální jednotce monitoring více pacientů najednou). 

"Monitory vyšší třídy s širší škálou funkcí hlídají fyziologické parametry všech skupin pacientů na ARO včetně těch neonatálních, tedy novorozenců. To nám umožňuje bezprostředně a adekvátně reagovat na případné změny či poruchy životních funkcí, a zabránit tak ohrožení života nebo zhoršení zdravotního stavu pacientů," přiblížila prim. Anesteziologicko-resuscitačního oddělení MUDr. Marcela Kudláčová.

Rozšířená paměť přístrojů umí navíc zpětné přehrání záznamů a ukládání tzv. trendových informací ke zpětné analýze. V případě transportu pacienta pak stačí vysunout modul LifeScope a připojit ho k nemocničnímu lůžku či stojanu. Modul jej tak nepřetržitě monitoruje i během převozu, přičemž bezdrátově přenáší údaje a křivky do centrálního monitoru. Monitory jsou navíc napojené na centrální stanici, takže je možné mít současně pod kontrolou více pacientů.
Nové špičkové monitory umožňují i tzv. neuromonitoring. Ten poskytuje lékařům lepší informaci o stavu mozku při kómatu, což jim umožňuje lépe předvídat důsledky stavu a přímo ovlivňovat léčbu.

"Díky 12 svodovému EKG můžeme zase provádět dokonalejší rozhodnutí o léčbě závažných poruch," doplnila ještě primářka Anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Sofistikovaný přístroj umí podle ní dokonce optimalizovat podávání tekutin během operace a po ní, což může pacientovi přinést mnohé výhody - například méně komplikací i kratší dobu hospitalizace.

Děkujeme pěkně všem dárcům, především Městu Hodonín, které na nákup monitorů přispělo 1 milion korun. 

(Bc. Hana Raiskubová) 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku20. 7. 2020, 00:00