Nasadit si po ránu sluchátka a jít se před cestou do práce proběhnout v klidu bez toho, aniž byste se museli ohlížet, zda vám "nešlape" na paty nějaký ten cyklista nebo dokonce auto? To je možná sen všech kondičních běžců. Málokdo ale možná ví, že si jej mohou klidně přijít splnit třeba do parku hodonínské nemocnice. Komplex parku a zimní zahrady s okrasnými keři, kvetoucími záhony a také desítkami vzácných stromů, mezi nimiž nechybí ani exotické cedry, má rozlohu 15 hektarů.
Jen 5 arů přitom tvoří přitom zahradní cesty a odpočívadla. Taková plocha s nejrůznějšími zákoutími nabízí celou řadu možností, jak se zrelaxovat a odpočinout si. A to nejen pro naše pacienty a sousední lázeňské hosty, ale i pro obyvatele Hodonína. Lázeňský park totiž navazuje na nemocniční. Posedět s knížkou u nás můžete na desítkách laviček v různých částech areálu s květinovou výsadbou, pod rozkvetlými pergolami i u jezírka poblíž unikátního skleníku se sbírkou jedinečných cykasů.
"Park v tomto období již nádherně kvete, každoročně vysazujeme zhruba 50 druhů letniček a balkonovek. Radost teď návštěvníkům určitě udělají převislé surfinie, petunie, lobelky či million bells, které na podzim střídají maceškové záhony, takže park je barevný po většinu roku," říká jeho správce Bc. Karel Martinec. Velkou část rostlin si přitom jen s jedním dalším zaměstnancem a sezonními brigádníky pěstuje a připravuje sám.
A co obnáší udržovat tak rozlehlý park, aby se v něm pacientům i návštěvníkům hodonínské nemocnice líbilo? Na jednom konci skončíte a na druhém můžete zase začít, říkají.
"Údržba je náročná fyzicky i finančně, neustále se sečou travnaté plochy, okopává se, na jaře provádíme prořezávku stromů, na podzim se hrabe listí, permanentně je potřeba udržovat cesty, což je náročné hlavně v zimě," přibližuje Karel Martinec. Pacienti, lázeňští hosté i návštěvníci parku ale jeho úsilí oceňují.
"Slyšíme, že k nám chodí velmi rádi, že se u nás příjemně sedí, že si k nám rádi po pochůzce městem zajdou odpočinout. Někteří si dokonce vezmou deku a chodí se k nám opalovat nebo si tu udělají piknik v trávě, zelená plocha je obrovská. Jsou tady odpadkové koše, v parku teče pitná voda, mohou si půjčit knížku z nemocniční knihobudky a nerušeně si tu číst. Nebo také pozorovat místní zajíce, kteří nám tady pobíhají, takže si sem s kočárkem mohou přijít posedět i maminky s dětmi," zve Martinec.
A až dostanou v horku chuť na nanuk, vychlazený džus, zákusek, moravské patenty nebo dobrou kávu, nemusí se trmácet do města. Stačí se přesunout do nemocničního bufetu!
Park Nemocnice TGM Hodonín začal vznikat podle návrhu architekta Bohdana Wágnera koncem 50. let. Od 60. let byl pak systematicky vysazován a rozvíjen až do dnešní podoby (HR).