Byl volební pátek 15. října 2010, a v areálu hodonínské nemocnice se ten den konala velká sláva. V 15. hodin odpoledne tady totiž byla slavnostně odhalena busta prvního československého prezidenta a nejslavnějšího hodonínského rodáka, jehož jméno nese právě naše zdravotnické zařízení. Hodonínská nemocnice je navíc jedinou v kraji, která má vůbec nějaký název.
„Nemocnice sice nese jméno prvního československého prezidenta, ale chybělo nám něco, co by tady tohoto významného státníka připomínalo,“ řekl přesně před 10 lety pro Hodonínský deník ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík.
Peníze na bustu získal tehdy z půlmilionové dotace Jihomoravského kraje a jejím autorem byl v té době třiasedmdesátiletý akademický sochař Josef Vajce z Klatov, jehož díla mohou lidé obdivovat například v argentinské metropoli Buenos Aires. Podle Tesaříka Masarykovo jméno a myšlenky nemocnici zavazují.
„Otázka zdraví byla v jeho době otázkou sociální péče. A Masaryk právě chápal dostupnost sociálního a zdravotního pojištění jako otázku sociální spravedlnosti. Vztah k lékařství a medicíně byl v jeho rodině silný. Například jeho dcera Alice byla zakladatelkou Československého červeného kříže,“ upozornila pro Hodonínský deník Rovnost historička a ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.
Bronzová busta Tomáše Garrigue Masaryka vyrůstá z mramorového podstavce a nachází se v nemocničním parčíku po pravé straně od hlavní cesty.
„Mohlo by to vést lidi k zamyšlení, že život mají jen jeden, a že je třeba si ho vážit, protože má vysokou hodnotu a musí se také žít. Někteří to neumí a nenaučili se to ani za padesát let,“ podotkl ještě Tesařík v článku pro Hodonínský deník.
(Bc. Hana Raiskubová)