Právě na den přesně před 45 lety, tedy 1. srpna 1978, spustilo svůj provoz Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO). To se ze stísněných prostor s lůžky s molitanovými matracemi, ovládanými mechanickou klikou, s jednoduchými ventilátory a bez alarmů, postupně vypracovalo na špičkové, moderní pracoviště, které dnes a denně bojuje o zdraví i životy pacientů po selhání životních funkcí, těžkých operacích, nehodách, sepsích či úrazech.
„Kromě slušného dispozičního uspořádání oddělení, kvalitní ventilační techniky i ostatního přístrojového vybavení máme i velmi spolehlivý a pracovitý tým sester a ošetřovatelek, který je pro péči o každého jednotlivého pacienta velmi důležitý,“ vyzvedává primářka ARO Marcela Kudláčová. Přidává také, že se na svůj tým může stoprocentně spolehnout, a že je na něj pyšná. O tom, jak se oddělení v průběhu desetiletí vyvíjelo i o náročnosti práce na tak exponovaném pracovišti, s ní připravujeme zajímavý rozhovor do zářijových Hodonínských listů, o který nepřijdete na sociálních sítích ani na tomto webu www.nemho.cz .
Zatím tedy alespoň krásná a obsáhlá vzpomínka MUDr. Bohumila Holuba, jak ji publikoval při příležitosti 40. výročí ARO v roce 2018:
Poprvé v historii nemocnice v Hodoníně byl začátkem 70. let ustanoven samostatný obor anesteziologie a resuscitace. Nejdůležitější, díky nemalé podpoře bývalého ředitele primáře interního oddělení Jindřicha Berky, bylo zahájení provozu lůžkové části 1. 8. 1978. Naše čtyřlůžkové oddělení tehdy sousedilo s interním JIP. V tomto roce byly také vyškoleny zdravotní sestry, které se specializovaly na poskytování anesteziologické a resuscitační péče.
Prvním primářem oddělení se stal MUDr. Antonín Randula a vrchní sestrou byla jmenovaná Jaromíra Smetková. Od zahájení provozu resuscitační stanice jsem pracoval na oddělení i já. V té době vypomáhali ve službách i chirurgové, zejména MUDr. Pavel Stránský, MUDr. Jiří Holý a další vyškolení lékaři, například nynější primář ortopedie v Kyjově Jan Bíla, erudovaná anestezioložka Eva Prstková a také MUDr. Aleš Růža, který tragicky zahynul v Iráku. Prim. Randula od počátku prosazoval moderní léčebné postupy, například spinální blokády, zpočátku hlavně epidurální anestézie, k čemuž obstaral nezbytné instrumentárium ze zahraničí. Nadšení provázelo také každé pořízení nové techniky, která zlepšila a usnadnila péči o naše nemocné.
Zavedli jsme, nyní již obsolentní, ale tehdy progresivní resterilizaci pomocí ionizačního záření. Již tehdy vyvstala nutnost separace dlouhodobě ventilovaných nemocných z hlediska nozokomiálních nákaz. V roce 1982 byl zahájen nepřetržitý provoz RLP, tehdy ještě RZP, kde tehdy sloužili kromě nás anesteziologů, internistů a chirurgů i vyškolení praktičtí lékaři. Na oddělení přichází MUDr. Miroslav Čermák, MUDr. Milada Kamenovská a MUDr. Karel Svoboda, naopak primář Randula odjíždí v roce 1985 na dlouhodobou výpomoc na Maltu.
V té době, jak si pamatuji, jsme měli akutní nedostatek lékařů , přestože na oddělení přišla MUDr. Hana Gromusová, která předtím pracovala na odd. ARO v Kyjově a kdykoliv mne spolehlivě zastupuje. Právě tehdy jsme ocenili pomoc tehdejšího prim. odd. ARO v Kyjově Ladislava Bartoše, kterému tímto také děkuji. (MUDr. Vítězslav Doležal ).
Uvítali jsme ve svých řadách MUDr. Zdeňka Habartu. V té době jsme již zajišťovali takřka 3000 anestézií ročně i stoupající počet výjezdů RLP.
V 90. letech, záhy po svém návratu, se stal MUDr. Randula ředitelem naší nemocnice a já byl jmenován primářem. MUDr. Svoboda úspěšně složil II. atestaci a později, odešel pracovat do Rakouska. Naštěstí jej nahradil MUDr. Vladimír Salášek , který pracoval na odd. ARO ve Skalici. Jako čerstvý absolvent nastoupil MUDr. Pavel Štětka a poté na oddělení přišla z int. odd. v Kyjově MUDr. Dagmar Smetková.
V roce 1996 dochází k odčlenění RLP na nové stanoviště pod vedením MUDr. Zdeňka Habarty, z tohoto důvodu bohužel odešla také část našich specializovaných sester. V únoru 1997 jsme se dočasně přestěhovali do zrekonstruovaných prostor bývalého interního JIP.
V prostorách původního odd. ARO jsme zřídili dospávací pokoj, který umožnil výrazně zkvalitnit pooperační péči nemocných. Na oddělení přechodně pracovala i bývalá p. prim. odd. ARO Bakešovy nemocnice, MUDr. Pavla Řádková. Koncem 90. let, zejména po odchodu MUDr. Saláška na RLP, se anesteziologický tým znovu stabilizoval příchodem MUDr. Petra Nováka a později i MUDr. Jána Radiče.
Děkuji za pomoc i nynějšímu primáři odd. ARO v Kyjově Luďkovi Šimečkovi při zajištění provozu našeho oddělení.
Krátce na našem oddělení pracovala MUDr. Adriana Kelová, MUDr. Miroslav Konečný, MUDr. Kamil Štefan , MUDr. Monika Trojanovská a MUDr. Kornel Brosh. V té době tu také začala pracovat MUDr. Zuzana Šikudová. Krátce na našem oddělení pracovala i MUDr. Anna Antalová. MUDr. Vladimír Salášek na našem oddělení opět pracuje, byť pouze na část úvazku.
Od roku 2016 zde pracuje na plný úvazek MUDr. Marcela Kudláčová. Z tohoto neúplného výčtu vyplývá, že o anesteziology byl a je trvalý zájem u nás i v zahraničí. Ostatně i zakladatel tohoto oddělení, dr. Randula pracuje ve Franfurktu nad Mohanem.
Obdobná situace se týká samozřejmě i našich sester, které si také s nemalým úsilím postupně zvyšovaly kvalifikaci. Chtěl bych ještě jednou poděkovat sestře Mirce Smetkové, která se nemalou měrou podílela na vybudování našeho oddělení i sestře Evě Svobodové, která zajišťovala anesteziologický úsek.
Je tu přítomná Jitka Ottomanská, která byla vrchní sestrou odd. ARO od roku 1996 do roku 2014. V současnosti je vrchní sestrou Mgr. Iva Čermáková, která se svojí rozhodností stará o chod našeho úzce specializovaného oddělení. Nemohu opomenout sestru Ivu Foltýnovou, která zde pracuje celých 40 let, stále ve funkci staniční anesteziologické sestry. Děkuji pochopitelně personálu i ostatním sestrám, které zajišťovaly nebo právě zajišťují péči o naše klienty.
Od října roku 2003 je lůžková stanice ARO umístěna v nově vybudovaném nemocničním traktu. Mimochodem ten , stejně jako nový trakt operačních sálů byl také vybudován díky úsilí MUDr. Randuly, samozřejmě již ve funkci ředitele této nemocnice. Nové oddělení bylo koncipováno tak, aby vyhovovalo požadavkům VZP i hygieny. Výrazně se tím zvýšil komfort pacientů, pro které je zde k dispozici pět moderně vybavených polohovacích lůžek v oddělených boxech s monitory a přístroji pro umělé dýchání. K dispozici máme UZ přístroj a nové, moderní ventilátory, jak přenosné, tak ty k zajištění dlouhodobé umělé plicní ventilace. Vzhledem změnám postoje zdravotních pojišťoven spolupracujeme aktivně se všemi dostupnými odd. NIP v okolí.
Celé oddělení je klimatizované. Pacienti v kritickém stavu jsou přiváženi osádkami RLP a výtahem dopraveni přímo na příjem našeho oddělení. Změnilo se spektrum námi ošetřovaných pacientů. Nadále na lůžkové stanici poskytujeme specializovanou péči pacientům po kardiopulmonální resuscitaci a rozsáhlých operacích, často po neurochirurgických či kardiochirurgických výkonech. Po rozšíření počtu lůžek NIP a DIOP již neošetřujeme dlouhodobě ventilované klienty.
Nadále úzce spolupracujeme s JIP chirurgického i interního oddělení a díky dialyzačnímu středisku zajišťujeme akutní dialýzy a další eliminační léčbu našim pacientům.
Anesteziologická část oddělení spolupracuje s operačními i neoperačními obory, celkem na 10 pracovištích v naší nemocnici TGM v Hodoníně, převážně však v prostorách nových operačních sálů.
Součástí oddělení je i nový dospávací pokoj, který slouží i pro ambulantní klienty, je zařízen tak, aby vyhovoval klientům tzv. jednodenní medicíny, kterých stále přibývá.
Uspořádání v blízkosti operačních sálů a chirurgického JIP se nám jeví jako optimální. Bohužel, přes naše opakované požadavky, zatím nedošlo ke zvýšení počtu resuscitačních lůžek, to vede k častým problémům při umístění pacienta RLP.
MUDr. Bohumil Holub
srpen 2018