Ačkoli je oslava vody v tento světový den chápána spíše v environmentálním slova smyslu, podobnost s významem vody pro lidské tělo je obrovská.
Vždyť stejně jako tato jedna z nejdůležitějších surovin tvoří 2/3 zemského povrchu, zhruba stejné množství vody (až 70 %) tvoří lidské tělo. Od buněk přes tkáně, svaly až po orgány. U dospělých tvoří voda až 60 % hmotnosti.
Význam vody pro lidský organismus je obrovský. Voda je totiž základní stavební látkou celého těla, zajišťuje správnou funkci všech procesů a orgánů v těle, jako je termoregulace, odvádění škodlivin, trávení, regeneraci organismu atd. Přenáší živiny, které se s přijatou potravou dostávají do buněk, mozku a svalů, bez vody bychom nemohli dýchat, ani se hýbat. Proto je důležité dbát nejen na kvalitu této tekutiny, ale také na její dostatečný přísun do organismu. Nejde ovšem pouze o dodržování pitného režimu, podstatnou část příjmu vody totiž představuje mytí a sprchování. Voda se vstřebává pokožkou do těla, stejně tak více než 70 % všech látek obsažených ve vodě, se dostává touto cestou přímo do krevního oběhu a následně do všech orgánů v těle. Jak stárneme, naše těla postupně „vysychají“, a tak i požadované denní množství vody je nižší.
Vodu používáme také k vaření, mytí nádobí, praní, zalévání plodin, které následně konzumujeme, a tak by kvalita a čistota měly dostávat velkou pozornost.
Voda-zásadní tekutina pro přežití
A další důležitá informace: zatímco člověk může žít bez potravy přibližně 40 dnů, bez vody přežije ve většině případů jen 2-3 dny (v závislosti na teplotě).
Dokonce i jediný den, který strávíme bez doušku vody, se odrazí na výkonu, únavě a psychice člověka.
Kolik vody denně vypít? I tady platí "všeho s mírou". Denní norma pitného režimu závisí totiž na mnoha faktorech, jako je teplota, roční období, počasí, konstituci člověka či charakter jeho činnosti. Uvádí se, že dospělý člověk středního věku by měl vypít alespoň 25-30 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti.