(Foto: rozvodněná řeka Morava ve Veselí nad Moravou, autor Vojtěch Peša).

Vážení pacienti,

i přes složitou povodňovou situaci v okrese Hodonín je provoz v NTGM v běžném režimu. O víkendu jsme propustili do domácího ošetřování některé pacienty, jejichž stav po konzultaci s ošetřujícím lékařem již nevyžadoval akutní lůžkovou péči.

Nemocnice má volná lůžka a je připravena přijmout pacienty z blízkých zdravotnických zařízení, pokud by byla nařízena jejich evakuace z důvodu povodňové situace, či pacienty z postižených obcí. Hodonínsko očekává hlavní povodňovou vlnu na řece Moravě v pondělí odpoledne a na řece Veličce a Kyjovce se stav již pomalu stabilizuje.
Vše bedlivě sledujeme a ubezpečujeme, že jsme připraveni poskytnout péči všem potřebným.

Zároveň apelujeme na občany i náš personál, buďte pozorní a opatrní, nevystavujte se zbytečnému riziku a nepohybujte se v blízkosti vodních toků.

Sledujte informace na webech a FB svých obcí, kde jsou zveřejňovány aktuální informace.

Do telefonu si můžete nainstalovat některou z aplikací, pomocí nichž šíří důležité informace složky IZS i místní samosprávy:

• Munipolis (ke stažení na Google Play a App Store)
  • Záchranka (ke stažení na Google Play a App Store)

Jaká hygienická opatření by měli lidé v případě, že jsou v místě zasaženém velkou vodou, dodržovat?

• V první řadě by se měl člověk vyvarovat přímého styku se záplavovou vodou. V okamžiku, kdy už ji v domě má, tak by měl používat holínky, gumové rukavice, zkrátka standardní ochranné pomůcky, které jsou neporušené a funkční. Je důležité dbát na hygienu, a pokud v oblasti skutečně hrozí povodeň, je dobré mít i zásoby pitné vody.
  • Povodňová voda je považována za vysoce mikrobiálně rizikovou. Může obsahovat vysoký počet nežádoucích mikroorganismů, a to jak z vyplavených septiků, odlehčovacích kanálů nebo povrchové vody, tak i z polí, kde žijí divocí živočichové, kteří mohou být přenašeči nejrůznějších onemocnění.
  • Je tedy důležité používat při uklízení rukavice, a jakmile prasknou, vyměnit je za nové. Pokud dojde i přesto ke kontaktu s touto vodou, je nutné místa okamžitě vydezinfikovat. Buď chlorovým roztokem, nebo dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu
  • Platí, že v období vydatných dešťů by se voda ze studny neměla vůbec používat.
  • Základním pravidlem je také nikdy nejíst zaplavené potraviny! Tyto potraviny je nutné zlikvidovat (uložit do označených kontejnerů). Výjimku tvoří pouze potraviny, které byly hermeticky uzavřené (konzervy, skleněné obaly). Takovéto obaly je nutné před otevřením očistit a dezinfikovat (nejprve v čisté vodě se saponátem, poté v roztoku dezinfekčního prostředku a opláchnout pitnou vodou). Pokud mají tyto obaly narušený nebo silně promáčknutý obal, raději je zlikvidujte. (zdroj: SZÚ  https://www.novinky.cz/…ab)

Kam se obrátit o pomoc?

• krizport.cz (https://www.krizport.cz/…a11)
  • Charita ČR - finanční pomoc, náhradní ubytování i zapojení dobrovolníků
  • Člověk v tísni - finanční pomoc i týmy terénních pracovníků
  • Poradenská linka Ministerstva vnitra. Slouží nejen občanům zasaženým povodní. Využít ji mohou i profesionálové nebo dobrovolníci, aby se informovali o vhodných postupech při poskytování pomoci.

Je nonstop dostupná na telefonním čísle: 974 834 688.

Milí pacienti, dojeďte v těchto složitých dnech dobře do práce či do školy, ať vás velká voda nezasáhne, a pokud ano, ať jsou škody co nejmenší.

Držíme palce, ať vše dobře dopadne.